Įkvėpti Prancūzijos Provanso, nusprendėme Jums į Lietuvą atvežti Provanso gėrybių ir taip įkurti lavandeprovence.lt. Išrinkome nuo seno, Prancūzų kultūrą puoselėjančių gamintojų produktus Lietuvos rinkai.Tad mėgaukitės ir džiuginkite savo artimuosius šiltomis Prancūzijos Provanso dovanomis.
Norėtume Jums pristatyti Gamintojus, kuriuos reprezentuojame ir atstovaujame Lietuvos rinkai.
Šiuo metu bendradarbiaujame su LHP ir LE CHATELARD 1802 levandų augintojais ir taip pat Provanso kolekcijų gamintojais.
Šių dviejų augintojų istorijos yra kiek panašios,  nes tai du broliai turintys skirtingus levandų ūkius, paveldėję visą amatą iš savo tėvų, senelių ir protėvių.

ĮSIPAREIGOJIMŲ CHARTIJA

Istorija iš LHP (Lavanderaie de Haute Provence)


"Levandų augintojo amatas, kurį tęsia jau kelios mūsų šeimos kartos, atspindi siekį gerbti mus supančią gamtą, nes būtent ji ir yra pagrindinis mūsų turtas. Suvokdami, kokiame nuostabiame kampelyje gyvename, kasdien veikiame saugodami mus supančią gamtą, apie kokią svajoja visas pasaulis. Piktžolėms naikinti nenaudojame cheminių medžiagų. Nenaudojami gamtai žalingi apdorojimo būdai. Būtent tai ir užtikrina, kad mūsų išgaunamas eterinis aliejus yra grynas ir be jokių cheminių medžiagų pėdsakų. Mes ypač vertiname avių apsilankymus levandų laukuose. Levandos avims visiškai neskanios, o štai piktžolės – itin mėgstamos. Taip mūsų levandų laukai natūraliu būdu švarinami nuo piktžolių ir patręšiami augalui naudingomis organinėmis trąšomis.

Provanso regiono laukus lepina nuostabus Viduržemio jūros klimatas, ypač palankus Levandai. Ne veltui šios vietos vadinamos istorinėmis Levandos žemėmis. Jau nuo Antikos laikų žinoma, kad būtent čia augdamas šis ypatingas augalas gali atsiskleisti geriausiomis savo savybėmis. Augalas lengvai pakelia sausrą, tik svarbiausia, kad pavasarį, žydėjimo metu, gautų pakankamai vandens.

Jau seniai pripažinta, kad šių vietovių žemės ir klimatas itin tinka šiam augalui. Todėl net jei jos auga ir kitose pasaulio vietose, būtent šios žemės yra vadinamos levandų lopšiu. Nuo pačių seniausių laikų šis tvirtas ir nereiklus augalas puikiai klesti laukinėmis sąlygomis, nederlingose, sausose, akmenuotose žemėse, karbonatų turinčiame dirvožemyje (išplautžemis arba kalcio turintis rudžemis) ir šlaituose. Toli nuo drėgnų, molingų vietų bei gilių slėnių, daugiau nei 600 metrų aukštyje besidriekiantys laukai atitinka natūralią levandų augimo aplinką.

Visi mūsų laukai priklauso Montaud šeimai. Laukuose triūsia šeimos nariai – Christophe ir Benoît, o visai netrukus prisijungs ir jaunoji Lydian karta.

Tradiciniu būdu, tinkamiausiais metų periodais sodiname levandų daigus. Pavasarį sodiname ankstesniais metais išdaigintus augalėlius. Eigos neskubiname, tad rugsėjį ar spalį nesodiname. Taip gerbiame nuo seniausių laikų natūraliai susiklosčiusį augalo ciklą ir laikomės gamtos ritmo.

Derlių imame palankiu metu, tada, kai augalas subrendęs, žiedai sunokę ir prisipildę eterinių aliejų. Derlius niekada nenuimamas anksčiau nei rugpjūčio mėnesį. Kaip ir mūsų protėviai, mes kantriai laukiame, kol augalas bus pasiruošęs derliui nuimti.

Derlių renkame tradiciniais būdais. Pirmiausia nuskinamas levandos stiebelis. 

Anksčiau buvo naudojamas pjautuvas,  šiandien derlių nuimti naudojame specialias mašinas. Tačiau iš esmės tai nekeičia proceso eigos. Vėliau stiebeliai su žiedais yra džiovinami kelias dienas prieš distiliaciją. Žali stiebeliai nesmulkinamis ir nedistiliuojami. Tai dar viena tradicija, kurią išsaugojome – distiliuojame tik džiovintus stiebelius, kad išvengtume per didelio vandens kiekio eteriniame aliejuje." 

LHP AMATAS

"Jau labai seniai mūsų protėviai Aukštutinio Provanso kalnuose levandas pradėjo rinkti naudodamiesi pjautuvu.

Derlių į ūkį vyrai parnešdavo dideliuose drobiniuose krepšiuose, vadinamuose „bourras“, o tuomet jau dažniausiai moterys kibdavo į distiliavimo darbus, naudodamos tradicinius alembikus. Užaugau klausydamasis pasakojimų apie senolių darbą ir žavėjausi jų aistra bei atsidavimu šiam augalui.

Po Antrojo pasaulinio karo, žmogaus darbą palengvino vykusi modernizacija, automatizacija ir mechanizacija.

Mūsų šeima išsiskyrė tuo, kad išlaikė tradicinius derliaus nuėmimo būdus, padedančius išsaugoti pačias vertingiausias augalo savybes. Suvokdami, kokiame nuostabiame kampelyje gyvename, kasdien veikiame saugodami mus supančią gamtą, apie kokią svajoja visas pasaulis.

 

GAMYBOS BŪDAI

"Jau kelios mūsų šeimos kartos yra įsikūrusios Provanso regione, laukinėje ir biologine įvairove turtingoje gamtos kertelėje. Daugiau nei 600 metrų aukštyje besidriekiančiuose laukuose, laikydamiesi senųjų tradicijų bei su didžiule pagarba gamtai ir augalui puoselėjame visas Levandos rūšis ir jums dovanojame išsaugotas autentiškas ir originalias šių augalų savybes.

Provanso regiono laukus lepina nuostabus Viduržemio jūros klimatas, ypač palankus Levandai. Ne veltui šios vietos vadinamos istorinėmis Levandos žemėmis. Jau nuo Antikos laikų žinoma, kad būtent čia augdamas šis ypatingas augalas gali atsiskleisti geriausiomis savo savybėmis.

Augalas renkamas nepakitusiais tradiciniais būdais, tik taip galima išsaugoti ir išlaikyti visas esmines gerąsias levandos savybes ir, žinoma, su niekuo nepalyginamą kvapą. Pirmiausia nuskinamas levandos stiebelis. Tuomet gryname ore, Provanso saulėje, kelias dienas džiovinami augalo ryšulėliai. Galiausiai atskiriami žiedeliai nuo stiebelių. Į maišelius sudedame tik pačią vertingiausią augalo dalį – žiedlapius.

Levandas distiliuojame tradiciniais alembikais, kaip tai buvo daroma senovėje. Tai geriausias būdas išsaugoti autentiškas vertingąsias augalo savybes. Senoviniais vandens garinimo alembikais išgaunamas grynas eterinis aliejus be jokių vandens priemaišų ar cheminių medžiagų pėdsakų.

Stiebeliai distiliuojami, kai yra visiškai išdžiuvę. Nesmulkinami. Žali stiebeliai nedistiliuojami"